kép

Ötvenedik válogatott gólját szerezte a holland sztárcsatár

2015. október 14.

A holland labdarúgás legeredményesebb játékosaként pályafutása ötvenedik válogatott gólját is megszerezte Robin van Persie kedd este a csehek elleni hazai Eb-selejtezőn, találatának azonban nem örülhetett igazán, mivel öngólt is jegyzett, együttese pedig 3-2-re kikapott, és az Oranje 1984 óta először nem jutott ki a kontinenstornára.

A 32 éves, világbajnoki ezüst- és bronzérmes csatár - még félszázadik gólja előtt - fejelt saját kapujába, így lett 0-3 a csehek javára. Később javított, ezzel módosult 2-3-ra az állás, és ha a játékvezető megadja a büntetőt a vele szemben elkövetett szabálytalanságért, egyenlíthetett volna a vendéglátó együttes.

A németalföldiek nemzeti csapatában 2005-ben debütáló Van Persie 101. válogatott fellépésén érte el a határkőnek számító gólmennyiséget. A hollandok házi listáján - a voetbalstats.nl adatai szerint - nyolccal vezet a csehek ellen az első holland találatot szerző, így 76. meccsén 42. alkalommal eredményes Klaas-Jan Huntelaar előtt, a harmadik helyet pedig Patrick Kluivert foglalja el, aki 1994 és 2004 között 40 gólig jutott 79 mérkőzésen.

Ötvenedik góljával a nemzetközi lajstromban Van Persie a 43. helyre került, holtversenyben az angol Wayne Rooney-val, aki nemzeti együttesében 107 találkozón jutott el félszáz találatig. Az abszolút lista élén a fifa.com szerint az iráni Ali Daei áll (109 gól/149 mérkőzés) Puskás Ferenc előtt, aki 89 meccsen 84 alkalommal vette be az ellenfelek kapuját. Az élbolyban van az egykori Aranycsapat másik csatárkiválósága, Kocsis Sándor is, ő 68 válogatott fellépésén 75-ször volt eredményes, ezzel negyedik a rangsorban.

A jelenleg is aktív labdarúgók listáját az abszolút sorrendben 14. Robbie Keane vezeti, aki az ír válogatottban 1998 óta játszott eddigi 142 mérkőzésén 67-szer volt eredményes. Mögötte a guatemalai Carlos Ruíz (59/118) és a svéd Zlatan Ibrahimovic osztozik a második helyen (59/109), míg Van Persie és Rooney a hetedik.